WILDWATER WORLD CHAMPIONSHIP – BRATISLAVA 2021

Wednesday, 13 October 2021

WILDWATER WORLD CHAMPIONSHIP – BRATISLAVA 2021

Wildwater and Slalom moved to Bratislava for a joint World Championship two years after La Seul d'Urgell in Spain. Maybe that's a way for the ICF to notice that the well established Downriver community deserves more and give it the visibility.

Many things happened in Slovakia:

Lise Vinet secured the fourth consecutive world title for France in the Women's K1 – Bronze for Jil-Sophie Eckert

Three-time Olympic Champions Peter and Pavol Hochsorner retired in front of their home audience, in a race where Pierre Troubady and Hugues Moret took the Bronze; 

Charles Ferrion finished second with the same time of his teammate Quentin Dazeur; 

Both Men and Women K1 winners paddled with Jantex;

Top three of the Men's Final were Jantex; 

But everything stayed under the shadow of the fifth Sprint World title of Nejc Znidarcic, third in a row. He won before in 2011, 2012, 2018 and 2019. Making history in every stroke, he is one of the most successful Downriver/Wildwater athletes of all times, leaving behind Jean Pierre Burny and Markus Gickler, both with four K1 wins each.

French paddlers closed the podium with Luca Barone Silver and Maxence Barough Bronze.

In the Men's Team race, tight win for Germany with Till Fengler and Yannic Lemmen, Silver for France with Luca BaroneMaxence Barough and Hugues Moret and Bronze for Slovenia with Nejc ZnidarcicAnze Urankar andSimon Oven

Barbora Dimovova from Czech Republic took the Gold in the Women's Team race, Jil-Sophie Eckert and Elisabeth Kostle from Germany the Silver and Bronze for the French Pauline FreslonLise Vinet and Phenicia Dupras.

Here is the list of Jantex Medalists:

Nejc Znidarcic – Gold MK1, Bronze MK1 Team

Lise Vinet – Gold WK1, Bronze WK1 Team

Luca Barone – Silver MK1, Silver MK1 Team

Charles Ferrion – Silver MC1, Gold MC1 Team

Maxence Barough – Bronze MK1, Silver MK1 Team

Jil Sophie Eckert – Bronze WK1, Silver WK1 Team

Pierre Troubady – Bronze MC2

Hugues Moret – Bronze MC2, Silver MK1 Team

Till Fengler – Gold MK1 Team

Yannic Lemmen – Gold MK1 Team

Barbora Dimovava – Gold WK1 Team

Elisabeth Kostle – Silver WK1 Team

Anze Urankar – Bronze MK1 Team

Simon Oven – Bronze MK1 Team

Pauline Freslon – Bronze WK1 Team

Phenicia Dupras – Bronze WK1 Team

More information here and here

 

Gallery

THE LAST RACE of  Peter and Pavol Hochsorner - Three-time Olympic Champions
Nejc Znidarcic – Gold MK1, Bronze MK1 Team
Pierre Troubady /
Hugues Moret – Bronze MC2,
Jil Sophie Eckert – Bronze WK1, Silver WK1 Team
Lise Vinet – Gold WK1, Bronze WK1 Team
Charles Ferrion – Silver MC1, Gold MC1 Team
Luca Barone – Silver MK1, Silver MK1 Team
Maxence Barough – Bronze MK1, Silver MK1 Team